CDESK poskytuje možnosť vytvárať vlastné skripty na automatizáciu procesov vo vašom každodennom živote. Tieto skripty fungujú nezávisle od CDESK a používajú API na získavanie a odosielanie dát späť, takže ich je možné spúšťať z ľubovoľného počítača, servera alebo cloudovej služby.
Poskytujeme niekoľko ukážkových skriptov v dvoch variantoch:
Pre implementáciu vlastného scenára je možné zvoliť ktorúkoľvek z týchto metód, no vo všeobecnosti sú skripty v Azure vhodnejšie pre menšie scenáre kvôli jednoduchej údržbe, ak nemáte veľa skúseností s cloudovými službami. Na druhej strane, Python skripty sú flexibilnejšie, pretože sa ľahšie testujú, nastavujú a spravujú. Ak bežia na lokálnom počítači alebo serveri, ich prevádzka je bezplatná, pretože nemajú náklady na dobu prevádzky alebo počet API volaní, na rozdiel od väčšiny cloudových služieb. Vyžadujú si však programátorské znalosti a základy práce s Dockerom. Výber vhodného variantu teda závisí od vašej situácie.
Na používanie dockerizovaných CDESK skriptov budete potrebovať nainštalovaný Docker na vašom počítači. Najdôležitejšie je Docker CLI (cmd, Bash, sh atď.), pričom Docker Desktop GUI je užitočným doplnkom pre menej skúsených používateľov. Manuál inštalácie a odkazy nájdete na oficiálnej stránke.
Taktiež odporúčame nainštalovať Python pre lokálny vývoj, by bolo možné skripty otestovať aj bez vytvárania Docker kontajnera.
Pred začiatkom práce so skriptmi sa odporúča nastaviť aplikáciu Support CDESK Scripts, ktorá slúži na zobrazovanie logov skriptov a manuálne spúšťanie existujúcich skriptov. Táto aplikácia nepoužíva Docker, ale beží priamo na lokálnom počítači. Z dôvodu bezpečnosti a technických komplikácií nie je súčasťou CDESK aplikácie a nie je prístupná zvonka, takže prístup bude obmedzený na PC/server, kde aplikácia beží. Odporúča sa mať túto aplikáciu pre jednoduchšiu správu skriptov, avšak fungovať budú aj bez nej.
Na spustenie CDESK skriptov v Azure budete potrebovať základné porozumenie službám, ktoré Azure poskytuje. Pre jednoduché scenáre, kde sa nevykonáva veľa API volaní a nedochádza ku komplikovanému spracovaniu dát, môžete použiť Azure Logic Apps (viac informácií nájdete v tomto manuáli). Pre zložitejšie scenáre by ste mali zvážiť iné služby, ako napríklad Container Instance alebo Function App. Tieto služby umožňujú hostovať väčšie skripty s viacerými súbormi zdrojového kódu, API volaniami a komplexným spracovaním dát.
zne scenáre si určite vyžiadajú informácie o ID objektov CDESK na ich vytváranie alebo úpravu. Na získanie objektov podľa vašich potrieb budete musieť použiť SB filtre. Tieto údaje nie je ťažké nájsť a jedinou podmienkou je prístup do vášho CDESK.
ID objektu je informácia, ktorá sa bežne používa v rámci vývoja. Preto sa nezobrazuje priamo na objektoch. Na jeho nájdenie prejdite na požadovaný objekt (požiadavka, výkaz, spoločnosť, používateľ atď.) a vyhľadajte id v URL adrese.
Tento filter sa bežne používa v CDESK pre rôzne objekty, ako sú požiadavky, výkazy, obchody, úlohy a iné. Pre prístup k SB filtrom musíte pridať príslušné oprávnenie ACL k účtu, ktorý ich bude používať.
Potom prejdite na Povolenia a v zozname ACL nájdite Vývojárske nástroje. Zapnite ho pre tohto používateľa a uložte zmeny.
Teraz by sa vám malo zobraziť červené tlačidlo DEBUG, ktoré zobrazí/skryje aktuálne použité SB filtre. Ak ho nevidíte, kliknite na tlačidlo Zobraziť rozšírené vyhľadávanie.
SB filter je vytvorený ako JSON objekt, ktorý obsahuje polia a aplikované filtre. Tento JSON sa potom zakóduje do base64 formátu a používa sa v GET API volaniach.